31 marca 2008

Obrazki z soboty

Jednak wpadłem do szkoły na kilka chwil. Oto, co zdążyłem uwiecznić. Będę miał jeszcze kilka innych zdjęć, m. in. z małej sali gdzie odbywały się prezentacje stanowisk poszczególnych szkół.
Prof. Buliński anegdotami zachęcał dziewczyny do przyjścia do klas technicznych.
Uczniowie mogli skorzystać z komputerów w klasach.
Reklama Zielonej w wykonaniu prof. Karczewskiego.
Tradycyjnym już punktem rozrywki były zdolne dziewczyny z sekcji aerobiku.
Fragment ich występu.

28 marca 2008

Drzwi otwarte

Jutro w szkole będą miały miejsce Drzwi Otwarte, na które zostali zaproszeni przede wszystkim uczniowie klas gimnazjalnych. Rozpoczęcie o godz. 9.00. Prawdopodobnie nie dotrę tam, wiec proszę o przesłanie jakichkolwiek zdjęć oraz informacji o tym, co będzie się działo.

Nie będzie to jedyny pokaz ZST. Kilka tygodni temu prof. Tatko prezentowała Zieloną w kotlińskim gimnazjum, które już nie pierwszy raz zapraszało szkoły średnie z Jarocina i Pleszewa, a w dniach 4-6 kwietnia w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Marszewie odbędą się Targi edukacyjne pod auspicjami Starostwa Powiatowego. Każda ze szkół będzie miała stoisko w auli oraz własną klasę do szerszej prezentacji.

26 marca 2008

Siatkówka

Nieczęsto udaje mi się coś dowiedzieć na tematy sportowe, a tę informację przeczytałem z ogłoszeń porozwieszanych w szkole. 4 kwietnia odbędzie się turniej w piłkę siatkową drużyn klasowych. Zgłoszenia do nauczycieli wuefu już tylko do piątku, 28. marca, w poniedziałek zaś będzie miało miejsce spotkanie kapitanów drużyn - obecność obowiązkowa.

22 marca 2008

Wykłady IPN

Interesujący cykl wykładów Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) odbył się 19 marca. Trwał on od godziny 9.00 do 13.15 i obejmował tematy:
  • Okres stalinowski w Polsce 1944 - 1956
  • Polska od rządami Gomółki. Wydarzenia marcowe 1968. Strajki robotnicze na Wybrzeżu 1970 - 1971
  • Dekada Gierka 1970 - 1980
  • Polski sierpień 1980 r. Stan wojenny w Polsce
  • Upadek komunizmu w Polsce i powstanie rządu Mazowieckiego.
Wykłady prowadził pracownik pionu edukacyjnego poznańskiego IPN-u, Bartosz Kuświk.
Informacja i zdjęcia: prof. Waliszewski. Bardzo dziękuję!

18 marca 2008

Tekścik

Pod adresem podanym poniżej znajdziecie niewielki artykuł, gdzie rozważam dlaczego warto podawać do publicznej wiadomości nazwiska uczniów odpowiedzialnych za wybryki.

Jak zwykle jestem bardzo subiektywny, ale nie uzurpuję sobie prawa do ostatecznej wiedzy. Proszę nie zapominać, że we wszelkich sprawach związanych z faktycznymi regulacjami w naszej szkole, ostateczne decyzje podejmuje Pan Dyrektor oraz Rada Pedagogiczna.

Z chęcią wysłucham Waszych opinii. Zapraszam.

Artykuł: http://docs.google.com/Doc?id=df2fnq7x_4cgqt37gh

Nagany

Wczoraj zbulwersowała mnie - i podejrzewam każdego normalnego obywatela - sprawa znęcania się dwójki uczniów nad starszym człowiekiem. Ten chuligański wybryk, który zasługuje na najwyższe potępienie, już wkrótce znajdzie swój finał.

Jednak uważam, jak wielu nauczycieli, z którymi miałem okazję rozmawiać, że słowne upomnienia na nie wiele się zdadzą, jeśli nie pójdą za nimi czyny. Musi nastąpić przynajmniej publiczne napiętnowanie takich czynów, jak również sprawców, na przykład w czasie apelu.

Stąd pomysł ankiety, jaką widzicie po prawej u góry. Oddawajcie swoje głosy! (Vote - tu kliknij po wybraniu jednej z trzech opcji: Popieram / Jestem przeciw / Nie mam zdania. Link Show results ujawni wynik ankiety.)

Jeśli mi starczy czasu, to jeszcze dziś przeczytacie moją rozszerzoną opinię.

14 marca 2008

Moje finanse - z klasy do kasy

Powyższy tytuł to kolejny konkurs, tym razem skierowany do uczniów klas ekonomicznych i handlowych. Z naszej szkoły biorą w nim udział 5 panów z klasy III teb. Poniżej cytuję informację zamieszczoną na stronie organizatora, Gazety Wyborczej.

"Konkurs ma szerzyć wiedzę o gospodarce rynkowej, finansach i rynku kapitałowym. (...) Zasady konkursu są proste. Uczniowie tworzą 3-5-osobowe komitety inwestycyjne, których zadaniem jest jak najkorzystniejsze zainwestowanie wirtualnych 100 tys. zł. Wygrywa ten, kto w okresie trwania konkursu wyciśnie z ulokowanych pieniędzy jak największy zysk, a dodatkowo wykaże się największą wiedzą o ekonomii, finansach i przedsiębiorczości."

Po etapie inwestowania będzie kolejny, pisemny. Finał 28 kwietnia. Oczywiście są również nagrody. Szczegóły dostępne są tutaj. Życzymy naszym reprezentantom powodzenia!

Palmy wielkanocne

W ramach zajęć z wiedzy o kulturze uczniowie kilku klas zobowiązani byli przygotować własnoręcznie palmy wielkanocne, które następnie zostaną zlicytowane z zamiarem przekazania dochodu na cel charytatywny dla jednej z uczennic naszej szkoły. Chyba sam wylicytuję jakąś - cel szczytny, ale i same palmy oraz kompozycje świąteczne naprawdę ładne! :-)

Zdjęcia z koncertu

Mam tylko dwie fotki z wczorajszego występu żeńskiego duetu hip-hopowego z LO im. Staszica. Przyznam, że dziewczyny wypadły całkiem nieźle. Jeśli byliście tam - a może nawet macie jakieś zdjęcia - to napiszcie parę słów na ten temat i podzielcie się zdjęciami.

11 marca 2008

Więcej o koncercie

Kilka dodatkowych informacji o koncercie charytatywnym.

Grają: 1 zespół rockowy (wokal, dwie gitary, bass, perkusja, klawisze), dwie formacje hip-hopowe (żeńska i męska), plus jakiś projekt (3 wokale + gitara i fortepian). Ma to trwać ok. 1 godz. 20 min.

Pierwszy zespół to uczniowie LO im. Staszica: Michał "Zmora" Lipiński - bas, Jędrek Wawrzyniak i Jakub Kostka - gitary, Marcin Walczak - wokal, + klawiszowiec oraz Jan Wawrzyniak- perkusja (z "Dwójki"). Zagrają covery: TSA 51, Erica Claptona Layla i Deep Purple Smoke On The Water.

Za informację dziękuję Michałowi Lipińskiemu.

7 marca 2008

Fotki z Targow Edukacyjnych

Obiecane fotki wraz z podpisami autorstwa prof. Nowaczyk z poznańskich Targów Edukacyjnych. Bardzo dziękuję!
Przyszłe studentki z IV ku.
Po pokazie makijażu.
Wyjątkowo rozbawieni panowie z IV ku.
Opiekunki

Powstanie Wielkopolskie

Dziś w 4 turach odbył się prezentacja, tzw. multimedialna, dotycząca kolejnej, 89. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Apel nie trwał długo, ale był treściwy, sprawnie przeprowadzony z bardzo dobrym połączeniem obrazu i dźwięku.

Koncert charytatywny

Uczniowie LO im. Staszica postanowili zorganizować koncert na rzecz swojej koleżanki chorującej na cukrzycę. 13 marca, w środę o 10.35, z naszej szkoły wyjdzie grupa ok. 150 uczniów, którzy już zebrali się na bilety. Koncert będzie miał miejsce w odnowionej sali Kina Hel. Wykonawcy są mi jeszcze nie znani.

4 marca 2008

Konkursy językowe

W najbliższy piątek, nadejdzie czas na kolejną edycję konkursu "Pokaż nam język" Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Według informacji ze strony organizatora, celem konkursu "jest propagowanie nauki języków obcych (...) oraz wiedzy z zakresu historii, kultury i geografii krajów niemieckojęzycznych, francuskojęzycznych, anglojęzycznych", dlatego też oprócz pytań typowo językowych są również te dotyczące wiedzy ogólnej o ww. krajach.

Jeśli są jeszcze chętni do wzięcia udziału, to proszę najpóźniej do czwartku zgłosić się do prof. Szybiak.

Drugi konkurs jest również w nie jednym języku. Konkurs Translatologiczny* "Walka o indeks 2008" przebiega po angielsku i niemiecku. Wszystkie informacje znajdują się na stronie Wyższej Szkoły Języków Obcych w Poznaniu. Tutaj znajdują się teksty do przetłumaczenia z angielskiego (m.in. piosenka Jamesa Blunta "High") i z niemieckiego (m.in. "Kauf Mich!" Die Toten Hosen"). Podobnie jak i w poprzednim konkursie, zapraszamy uczniów do udziału.

*) Czy nie powinno być "translacyjny"? Bo chodzi o przetłumaczenie, a nie o naukę o tłumaczeniu ("translatologia")

Marcowe HDK

Wczoraj, 3 marca, miała miejsce kolejna akcja Honorowego Krwiodawstwa - Wampiriada. Jak zwykle dopisała frekwencja.Za zdjęcia dziękuję prof. Waliszewskiemu.

2 marca 2008

XII Targi Edukacyjne w Poznaniu

Co prawda, ta informacja miała się pojawić tydzień temu, ale jakoś tak zeszło... Poniżej parę słów o nich od prof. Nowaczyk.

"Na Targach Edukacyjnych byłam 22 lutego z klasą IV ku oraz z kilkoma osobami z klas II ku, III th i IV th. Opiekunami były panie Paulina Dziatkiewicz i siostra Krystyna Kowalska. W pawilonach na terenie targów poznańskch wystawiały sie uczelnie z Polski a także z Niemiec, Danii, Holandii i USA. Studenci bardzo chętnie udzielali informacji na temat naboru i kierunków kształcenia w nowym roku akademickim. Osobne pawilony były wydzielone dla szkół gimnazjalnych i dla stoisk z książkami.

Uczniowie zwiedzali stoiska zabierali ze sobą ulotki informacyjne, a także brali udział w pokazie makijażu, co widać na załączonych fotkach. (Będą ciut później - admin). Taka impreza na pewno pomoże w wyborze dalszego kształcenia na poziomie wyższym tylko... najpierw trzeba zdać maturę!!! Czego wszystkim uczestnikom życzę!"

Dziękuję uprzejmie za tę wiadomość!